Paracetamol 500 mg, Slavia, 20 cpr

Paracetamol 500 mg, Slavia, 20 cpr

Paracetamol Slavia are efecte analgezice şi antipiretice şi este indicat în: tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări și etiologii, tratamentul simptomatic al febrei, inclusiv a celei asociate răcelii și gripei.

Poți primi comanda mâine opțiuni de livrare 5+ buc în stoc
4.50 Lei
Nr. maxim de produse dintr-o comandă este 99 bucăți. Dacă vrei să cumperi mai multe, te rugăm să ne scrii pe contact@pilulka.ro.
Ai în coș 0 stoc pentru 0 Lei
Credite oferite: 0.45 credite
Retur Gratuit În 14 de zile
Armo
Trusted
Lets Encrypt
Mastercard
Visa
5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă

Indicaţii terapeutice
-Tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări: cefalee (inclusiv migrenă),
artralgii, lombalgii, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, dismenoree.
-Tratamentul simptomatic al febrei.

EAN: 5944735002319
Brand: Slavia Pharm
Cod CIM: W56477003
Numele original: PARACETAMOL SLAVIA 500 mg X 20 compr.
Ultima actualizare a paginii: 5.9.2019 14:15
În stoc furnizor În stoc furnizor

Îți recomandam aceste produse alternative

5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă

Rating

{{ comment.name }}
Achizitie verificata
{{ comment.updatedAt }}
Clientul recomandă Clientul recomandă
Clientul nu recomandă Clientul nu recomandă

{{ pros }}

{{ cons }}

Util?

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. 


Compoziţie
Un comprimat conţine: paracetamol 500 mg şi excipienţi: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, povidonă, amidon carboximetilsodic, acid stearic.
Grupă farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipiretice, anilide
Indicaţii terapeutice
-Tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări: cefalee (inclusiv migrenă), artralgii, lombalgii, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, dismenoree.
-Tratamentul simptomatic al febrei.
Contraindicaţii
-Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii medicamentului,
-Insuficienţă hepatocelulară.
-Copii cu vârsta sub 6 ani.
Precauţii
Nu trebuie depăşite dozele recomandate.
Copii
Studiile efectuate nu au evidenţiat probleme specifice privind administrarea la copii. Trebuie utilizate formele farmaceutice adecvate şi dozele recomandate.
Vârstnici
Nu sunt probleme specifice vârstei.
Interacţiuni
La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării de lungă durată şi în doze mari de paracetamol.
Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii aflaţi în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.
Anticolinergicele şi colestiramina întârzie absorbţia paracetamolului.
Metoclopramida şi domperidona cresc absorbţia paracetamolului.
Tratamentul de lungă durată cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) şi ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scăzute).
Creşterile bilirubinei plasmatice, ale timpului de protrombină şi ale activităţii lactat dehidrogenazei şi transaminazelor evidenţiază afectarea toxică hepatică şi apar în special la doze mai mari de 8 g paracetamol pe zi sau administrarea de lungă durată a unor doze mai mari de 3-5 g paracetamol pe zi.
Atenţionări speciale
Nu se recomandă utilizarea concomitentă de alte medicamente care conţin paracetamol.
Se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii) şi în caz de insuficienţă renală gravă. Este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari la pacienţii cu leziuni hepatice preexistente.

Sarcina şi alăptarea:
Studiile efectuate la gravide nu au identificat nici un risc asupra sarcinii sau a dezvoltării embrio-fetale, atunci când paracetamolul este utilizat în doza recomandată.
Paracetamolul este excretat în laptele matern dar nu în cantităţi semnificative clinic.
Medicamentul poate fi administrat în timpul sarcinii şi alăptării, în dozele terapeutice şi pentru o scurtă perioadă de timp, după evaluarea raportului beneficiu terapeutic/risc potenţial.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Doze şi mod de administrare
Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani:
Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paracetamol 500 mg) la fiecare 4 ore, administrată la nevoie. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore.

Doza maximărecomandată pentru adulţi este de 4 g paracetamol (8 comprimate Paracetamol 500 mg) pe zi.
Copii 6-12 ani:
Doza recomandată este de 250-500 mg paracetamol la fiecare 4 ore, administrată la nevoie. Doza maximă recomandată este de 60 mg paracetamol/kg şi zi, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg şi priză.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.
Copii sub 6 ani: se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate vârstei.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, este necesară reevaluarea diagnosticului şi tratamentului.
Pentru dozele mai mici de 500 mg paracetamol, se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.
Reacţii adverse
Reacţiile adverse ale paracetamolului sunt rare, dar pot să apară erupţii cutanate şi alte reacţii alergice.
Foarte rar, au fost raportate discrazii sangvine cum sunt trombocitopenie sau agranulocitoză.
Supradozaj
În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat, chiar dacă nu sunt prezente manifestări clinice.
Simptomele supradozajului constau în primele 24 de ore în paloare, greaţă, vărsături, anorexie şi dureri abdominale. Afectarea hepatică poate deveni aparentă după 12-48 de ore de la ingestie şi este manifestă după 2-4 zile. Pot să apară hipoglicemie, acidoză metabolică, aritmii, pancreatită, coagulare intravasculară
diseminată. În cazurile grave, afectarea hepatică poate evolua spre insuficienţă hepatică, encefalopatie, colaps cardiovascular, comă şi deces. Se poate produce necroză tubulară renală cu insuficienţă renală, asociată sau nu hepatotoxicităţii. Afectarea hepatică este previzibilă la adultul care ingeră mai mult de 10g paracetamol sau la copilul la care se administrează mai mult de 150 mg paracetamol/kg.
În cazul supradozajului cu paracetamol este esenţială iniţierea imediată a tratamentului.
Pacienţii trebuie spitalizaţi pentru o supraveghere medicală atentă. Se recomandă efectuarea imediată a lavajului gastric dacă paracetamolul a fost ingerat în ultimele 4 ore. Poate fi necesară administrarea orală de metionină sau administrarea intravenoasă de N-acetilcisteină, care au efect benefic în următoarele 48 de ore după ingestia paracetamolului, acţionând ca antidot prin neutralizarea metabolitului hepatotoxic al acestuia. Se recomandă instituirea unui tratament de susţinere a funcţiilor vitale.
Păstrare
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna si vederea copiilor.

EAN: 5944735002319
Brand: Slavia Pharm
Cod CIM: W56477003
Numele original: PARACETAMOL SLAVIA 500 mg X 20 compr.
Ultima actualizare a paginii: 5.9.2019 14:15
În stoc furnizor În stoc furnizor