Paracetamol 500 mg, Polisano, 20 comprimate

Paracetamol 500 mg, Polisano, 20 comprimate

PARACETAMOL POLISANO este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate manifestate la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani, cu diferite localizări.

Poți primi comanda mâine opțiuni de livrare 2 buc în stoc
7.31 Lei
Nr. maxim de produse dintr-o comandă este 99 bucăți. Dacă vrei să cumperi mai multe, te rugăm să ne scrii pe contact@pilulka.ro.
Ai în coș 0 stoc pentru 0 Lei
Credite oferite: 0.73 credite
Retur Gratuit În 14 de zile
Armo
Trusted
Lets Encrypt
Mastercard
Visa
5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă

PARACETAMOL conţine paracetamol şi face parte din grupa medicamentelor analgezice-antipiretice (ameliorează durerea şi reduce temperatura corpului în caz de febră).

PARACETAMOL se utilizează la nevoie, ameliorează durerea şi scade febra după 1-3 ore de la administrare şi îşi menţine efectul 3-4 ore de la administrare.

Este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate manifestate la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani, cu diferite localizări, cum ar fi: dureri de cap, migrene, dureri în gât, dureri de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, dureri de spate, dureri asociate răcelii și gripei, dureri ale muşchilor, dureri menstruale, nevralgii, dureri articulare - inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durere postvaccinală.

Nu utilizaţi PARACETAMOL POLISANO:

- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

- dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară sau aveţi o boală de ficat activă;

- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;

- la copii cu vârsta sub 6 ani.

Atenţionări şi precauţii

Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza PARACETAMOL POLISANO, dacă oricare din situațiile mai jos menționate sunt valabile sau au fost valabile pentru dumneavoastră:

- dacă utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol. Verificaţi prezenţa paracetamolului în medicamentele administrate în acelaşi timp, pentru a evita introducerea în organism a unei cantităţi mari paracetamol;

- dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice, trebuie să renunţaţi la consumul de băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol;

- dacă aveţi afecţiuni ale rinichilor sau ficatului, inclusiv afecţiuni ale ficatului datorate consumului de alcool etilic;

- dacă aţi luat mai multe comprimate de paracetamol şi sunteţi cunoscut cu ciroză hepatică nonalcoolică, vă rugăm să vă adresaţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine;

- dacă utilizaţi frecvent cantităţi mari de alcool etilic; nu trebuie să luaţi mai mult de 2 grame de paracetamol (4 comprimate de 500 mg sau 2 comprimate de 1000 mg) pe zi.

- dacă suferiţi de artrită şi trebuie să luaţi zilnic analgezice;

- dacă urmaţi tratament pentru infertilitate, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru a stabili oportunitatea administrării PARACETAMOL POLISANO.

Copii şi adolescenţi

Nu utilizaţi acest medicament la copii cu vârsta sub 6 ani datorită concentraţiei şi formei farmaceutice neadecvată pentru acest grup de vârstă.

Nu trebuie să utilizaţi PARACETAMOL POLISANO împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol. În special, spuneţi medicului dumneavoastră despre utilizarea în acelaşi timp cu paracetamolul a:

- medicamentelor care produc un somn asemănător celui fiziologic (hipnotice);

- medicamentelor capabile să suprime sau să scadă frecvenţa crizelor epileptice (antiepileptice), printre care: glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină;

- medicamentelor utilizate în tratamentul tuberculozei (tuberculostatice), cum ar fi rifampicina, deoarece paracetamolul poate determina intensificarea toxicităţii hepatice;

- medicamentelor care conduc la încetinirea evacuării gastrice (cum este propantelină), deoarece efectul terapeutic al paracetamolului poate fi întârziat;

- medicamentelor utilizate în tratamentul colesterolului crescut (cum este colestiramină); paracetamolul trebuie administrat cu 1 oră înainte sau la 4 ore după colestiramină;

- medicamentelor utilizate în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale și a greței și vărsăturilor (cum sunt metoclopramidă şi domperidonă), deoarece accelerează absorbția paracetamolului;

- medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic), deoarece în doze mari creşte riscul de afectare a rinichilor;

- medicamentelor contraceptive orale, deoarece pot creşte eliminarea paracetamolului;

- medicamentelor utilizate în tratamentul infecțiilor HIV (cum este zidovudină) , deoarece a fost raportată o accentuare a tendinţei de scădere a neutrofilelor din sânge şi de afectare toxică a ficatului;

- medicamentelor utilizate în tratamentul gutei (cum este probenecid), deoarece determină o scădere de aproape două ori a eliminării paracetamolului;

- medicamentelor anticoagulante (care subțiază sângele), cum ar fi warfarina sau de derivaţii de cumarină, deoarece tratamentul prelungit, simultan cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice. Dozele ocazionale nu au efect semnificativ;

- medicamentelor utilizate în tratamentul epilepsiei (cum este lamotrigină), deoarece paracetamolul scade eficacitatea lamotriginei;

- medicamentelor antibiotice (cum este cloramfenicol), deoarece poate apărea o încetinire evidentă a eliminării acestuia, asociată cu creşterea toxicităţii.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii aflaţi în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice. Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.

Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele sau băuturile. Trebuie să evitaţi consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului de lungă durată, cu doze mari, deoarece consumul cronic de alcool etilic creşte riscul afectării ficatului. La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite de doze mari de paracetamol.

Sarcina

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Ca măsură de precauţie, este de preferat să evitaţi utilizarea paracetamolului în timpul sarcinii.

Fertilitatea

Dacă urmaţi tratament pentru infertilitate, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru a stabili oportunitatea administrării de paracetamol.

Alăptarea

La om, paracetamolul se excretă în lapte în proporţie mică. Paracetamolul se poate administra cu precauţie în timpul alăptării.

Paracetamolul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Doze

  • Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 15 ani: Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. În general, nu este necesar să se depăşească doza de 3 g paracetamol (6 comprimate) pe zi. Totuşi, în cazul unor dureri mai intense, doza maximă poate fi crescută până la 4 g paracetamol (8 comprimate) pe zi.
  • Nu luaţi mai mult de 8 comprimate în decurs de 24 de ore.

Utilizarea la copii

  • cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani: Doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1comprimat PARACETAMOL POLISANO) o dată, respectiv maxim 3-4 comprimate în decurs de 24 de ore.
  • Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: Doza recomandată este de 60 mg paracetamol/kg, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg pe priză.
  • nu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore si nu se vor depăşi 4 comprimate în decurs de 24 de ore.
  • Copii cu vârsta sub 6 ani: Acest medicament nu este indicat la copiii cu vârsta sub 6 ani.
  • Se recomandă administrarea de paracetamol în forme farmaceutice și concentrații adecvate vârstei.

Mod de administrare

Se administrează pe cale orală. Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este posibil). Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei. La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, de preferat de 6 ore, dar nu mai mic de 4 ore. La adulţi se recomandă un interval de minim 4 ore între administrări.

Durata tratamentului

Este necesar să vă adresați medicului, dacă: - durerea tratată, în special durerea articulară, persistă mai mult de 5 zile; - febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează; - faringita severă persistă mai mult de 2 zile şi este însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţie cutanată tranzitorie, greaţă sau vărsături.

În caz de insuficienţă renală moderată: doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat) care se repetă la fiecare 6 ore. În caz de insuficienţă renală severă: doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat) care se repetă la fiecare 8 ore.

În cazul în care aveţi probleme ale ficatului vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră. Nu trebuie să depăşiţi doza de 2 g paracetamol (4 comprimate) pe zi.

Dacă aţi utilizat mai mult PARACETAMOL decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea multe comprimate de PARACETAMOL POLISANO, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe: Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10 Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi 5 Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi Foarte rare: afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Cele mai multe raportări de reacţii adverse sunt legate de administrarea de supradoze de paracetamol. Utilizarea pe termen lung a produselor cu paracetamol poate determina afectarea ficatului şi/sau rinichilor. Majoritatea celor care iau aceste comprimate le tolerează fără probleme. Totuşi, în mod ocazional, unele persoane pot avea reacţii alergice, cum sunt erupţiile cutanate. În toţi anii de observație a administrării paracetamolului, au fost raportate cazuri rare de tulburări hematologice, dar acestea nu au fost neapărat cauzate de paracetamol. Aceste efecte ar trebui să dispară o dată ce întrerupeți administrarea medicamentului.

Cum se păstrează

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după “EXP”. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu necesită condiții speciale de păstrare. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Ce conţine PARACETAMOL

- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.

- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat (integral), amidon pregelatinizat (parțial), polivinilpirolidonă, croscarmeloză sodică, acid stearic, amidon de porumb, stearat de magneziu.

EAN: 6426347000260
Brand: Polisano
Cod CIM: W61837002
Numele original: PARACETAMOL POLISANO 500 mg X 20 compr.
Ultima actualizare a paginii: 5.3.2019 07:02
În stoc furnizor În stoc furnizor

Îți recomandam aceste produse alternative

5.00
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă
5
4
3
2
1
Clientul recomandă 100 % dintre clienți recomandă

Rating

{{ comment.name }}
Achizitie verificata
{{ comment.updatedAt }}
Clientul recomandă Clientul recomandă
Clientul nu recomandă Clientul nu recomandă

{{ pros }}

{{ cons }}

Util?

 

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă și fabricantul POLISANO PHARMACEUTICALS S.A. Şos. Alba Iulia nr. 156, cod 550052, Sibiu, jud. Sibiu, România

EAN: 6426347000260
Brand: Polisano
Cod CIM: W61837002
Numele original: PARACETAMOL POLISANO 500 mg X 20 compr.
Ultima actualizare a paginii: 5.3.2019 07:02
În stoc furnizor În stoc furnizor