Paracetamol 500 mg, Terapia, 20cpr

Paracetamol 500 mg, Terapia, 20cpr

Paracetamol Terapia este analgezic (acționează împotriva durerii) și antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră).

5+ buc în stoc Poți primi comanda mâine opțiuni de livrare
488 Lei
Maximal amount per order is 0 pieces
Ai în coș 0 stoc pentru 0 Lei
Credite oferite: 0.49 credite
Retur Gratuit În 14 de zile
Armo
Trusted
Lets Encrypt
Mastercard
Visa
Fii primul care lasă un review acestui produs.

Paracetamol 500 mg, Terapia, 20cpr

Paracetamol Terapia 500 mg comprimate contribuie la scaderea temperaturii corpului in caz de febra si amelioreaza durerile usoare si moderate.

Ce este Paracetamol Terapia şi pentru ce se utilizează

Paracetamol Terapia este analgezic (acţionează împotriva durerii) şi antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră).

Paracetamol Terapia este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, migrene, dureri ale articulaţiilor, dureri de spate, dureri de dinţi (inclusiv cele apărute după proceduri stomatologice-extracţii dentare), dureri în gât, durere postvaccinală şi dureri menstruale.

De asemenea, ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Indicații terapeutice

  • contribuie la scăderea temperaturii corpului în caz de febră;
  • tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: migrene, dureri musculare și articulare, dureri de cap, de spate, dureri în gât, durere dentară, durere postvaccinală şi dureri menstruale.

Contraindicații

  • dacă suferiţi de o boală activă sau de o afectare gravă a ficatului;
  • în situația în care sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;
  • la copii cu vârsta mai mică de 12 ani.
EAN: 5944702204470
Brand: Terapia
Cod CIM: W58370002
Numele original: PARACETAMOL 500MG*20CPR TERAPIA
Ultima actualizare a paginii: 29.3.2019 07:02
În stoc furnizor În stoc furnizor

Îți recomandam aceste produse alternative

Ce găsiţi în acest prospect:

1. Ce este Paracetamol Terapia şi pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Paracetamol Terapia

3. Cum să utilizaţi Paracetamol Terapia

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Paracetamol Terapia

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Paracetamol Terapia şi pentru ce se utilizează

Paracetamol Terapia este analgezic (acţionează împotriva durerii) şi antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră).

Paracetamol Terapia este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, migrene, dureri ale articulaţiilor, dureri de spate, dureri de dinţi (inclusiv cele apărute după proceduri stomatologice-extracţii dentare), dureri în gât, durere postvaccinală şi dureri menstruale.

De asemenea, ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Paracetamol Terapia

Nu utilizaţi Paracetamol Terapia:

- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă suferiţi de o boală activă sau de o afectare gravă a ficatului;

- la copii cu vârsta sub 12 ani.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să utilizaţi Paracetamol Terapia, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

- dacă suferiţi de boli ale rinichilor sau ale ficatului;

- dacă aveţi afecţiuni preexistente ale ficatului este necesară monitorizarea funcţiilor ficatului în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari;

- dacă aveţi sindromul Gilbert (icter uşor);

- dacă consumaţi în mod obişnuit cantităţi mari de alcool etilic;

- dacă sunteţi deshidratat sau aveţi tulburări de nutriţie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutriţie deficitară;

- dacă aveţi deficit de glucoză-6-fosfatdihidrogenază (deficit enzimatic);

- dacă aveţi anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge);

- dacă aveţi astm bronşic şi hipersensibilitate la acid acetilsalicilic;

- dacă aveţi febră, chiar după un tratament cu paracetamol;

- dacă folosiţi în mod frecvent medicamente care ameliorează durerea, în special în asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienţă renală;

- dacă luaţi deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conţin paracetamol nu utilizaţi Paracetamol Terapia înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Nu consumaţi băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.

Dacă febra mare sau semnele de infecţie persistă mai mult de 3 zile sau dacă durerea persistă mai mult de 5 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Nu luaţi mai mult Paracetamol Terapia decât v-a fost recomandat. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afecţiuni a ficatului apar după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactaţi cât mai curând posibil medicul dacă aţi luat mai mult Paracetamol Terapia de cât este recomandat în acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Dacă utilizaţi mai mult Paracetamol Terapia decât trebuie”

Paracetamol Terapia împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Nu luaţi Paracetamol Terapia concomitent cu un alt medicament care conţine paracetamol.

În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:

- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;

- medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelină;

- colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);

- metoclopramidă (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale);

-domperidonă (utilizată în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături);

- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic);

- contraceptive orale;

- zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);

- probenecid (utilizat în tratamentul gutei);

- warfarină sau derivaţi de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca să vi se subţieze sângele);

- lamotrigină (utilizată în tratamentul epilepsiei);

- cloramfenicol (un antibiotic).

Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.

Paracetamol Terapia împreună cu alimente şi băuturi

Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult dacă este posibil).

Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potenţial la făt.

Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Paracetamolul nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

3. Cum să utilizaţi Paracetamol Terapia

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-aspus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Această formă farmaceutică este indicată pentru utilizare numai la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste.

Copii şi adolescenţi:

- Copii cu vârsta sub 12 ani: nu administraţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani.

- Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani şi greutatea cuprinsă între 41 şi 50 kg: doza recomandată este de un comprimat administrat o dată, doză care se poate repeta, dacă este necesar, la interval de 4-6 ore, fără a depăşi 4 comprimate pe zi.

- Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani şi greutatea peste 50 kg: se recomandă aceleaşi doze ca şi la adulţi.

Adulţi:

Doza uzuală este de unu sau două comprimate de 500 mg, care se repetă la interval 4-6 ore, până la maxim 6 comprimate (3000 mg) în 24 de ore.

Doza maximă zilnică recomandată:

- Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g;

- Doza unică (administrată o dată) maximă este de 1 g (2 comprimate).

Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra durează mai mult de 3 zile, manifestările se înrăutăţesc sau apar alte simptome, trebuie să întrerupeţi tratamentul şi să vă adresaţi unui medic.

Dacă manifestările persistă sau se înrăutăţesc, trebuie să solicitaţi consult medical. Nu depăşiţi dozele recomandate.

Dacă utilizaţi mai mult Paracetamol Terapia decât trebuie

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.

Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.

În cazul unei supradoze este important să cereţi imediat sfatul medicului chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece, dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică severă, întârziată.

Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol Terapia

Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi alta imediat ce v-aţi amintit, iar după 4-6 ore reluaţi tratamentul obişnuit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Paracetamol Terapia şi să consultaţi medicul imediat dacă aveţi simptome cum ar fi umflături ale feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la înghiţire, umflături roşii şi mâncărimi ale pielii şi dificultăţi de respiraţie.

Reacţii adverse rare (afectează mai puţin de 1 utilizator din 1000)

- modificări ale trombocitelor (tulburări de coagulare);

- tulburări ale celulelor stem (tulburări ale celulelor de la nivelul măduvei osoase, implicate în formarea celulelor din sânge);

- depresie, confuzie, halucinaţii;

- ameţeli, tremurături, dureri de cap;

- edem (acumulare anormală de lichid sub piele);

- tulburări de vedere;

- dureri abdominale, sângerări gastrice şi intestinale, diaree, greaţă, vărsături;

- tulburări ale funcţiei ficatului, insuficienţă hepatică, necroză hepatică (moarte a celulelor hepatice), icter (îngalbenirea pielii sau a albului ochilor);

- mâncărime, erupţii cutanate tranzitorii, transpiraţii, pete roşii pe piele, urticarie;

- supradozaj şi intoxicaţie;

Reacţii adverse foarte rare (afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000)

- trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), leucopenie (scădere a numărului de celule albe din sânge), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge);

- angioedem cu simptome precum umflarea feţei, buzelor, gâtului sau limbii;

- reacţii alergice severe (anafilaxie);

- hipoglicemie (valori mici ale zahărului din sânge);

- dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic (aspirină) şi/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament;

- hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substanţele chimice);

- boală severă de piele care pune viaţa în pericol prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson);

- boală de piele care pune în pericol viaţa prin provocarea de erupţii cutanate, descuamarea pielii şi răni (necroliza epidermică);

- insuficienţă renală severă (deteriorare severă a funcţiei rinichilor);

- boli ale rinichilor (nefrită interstiţială);

- sânge în urină (hematurie);

- imposibilitatea de a urina (anurie);

- au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează Paracetamol Terapia

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Paracetamol Terapia

- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.

- Celelalte componente sunt amidon de porumb, amidon pregelatinizat, povidonă, amidon carboximetilsodic, acid stearic.

Cum arată Paracetamol Terapia şi conţinutul ambalajului

Comprimate convexe, de culoare albă sau aproape albă, cu suprafeţe compacte şi omogene, margini intacte, diametrul de 12 mm.

Cutie cu un blister din PVC/Al a 10 comprimate. Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

Terapia SA

Str. Fabricii nr. 124

Cluj Napoca, România

EAN: 5944702204470
Brand: Terapia
Cod CIM: W58370002
Numele original: PARACETAMOL 500MG*20CPR TERAPIA
Ultima actualizare a paginii: 29.3.2019 07:02
În stoc furnizor În stoc furnizor